Szanowni Państwo,
Koleżanki i koledzy,
Drodzy uczestnicy poprzedniej edycji,
27 października 2023 roku odbyło się II. seminarium czasopisma naukowego Eunomia: „Zrównoważony rozwój w naukach technicznych, humanistycznych i społecznych” oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zrównoważony rozwój – Sustainable Development – Debiut naukowy”. I wtedy zapowiedzieliśmy kontynuację wskazując na konieczność zaproszenia do dyskursu studentów. Dlatego w III. edycji zaplanowaliśmy przeprowadzenie interdyscyplinarnych dyskusji programowych i tematycznych dotyczących aktywności studentów w kołach naukowych, bowiem Studenckie koła naukowe są niezwykle wartościowe z wielu powodów. Oto kilka argumentów, dlaczego warto je promować:
- Rozwijają umiejętności interpersonalne umożliwiając studentom rozwijanie umiejętności współpracy, komunikacji i pracy w zespole przy realizacji projektów naukowych czy organizacji wydarzeń, pomaga w budowaniu relacji oraz zdobywaniu umiejętności przydatnych w przyszłej pracy.
- Poszerzają horyzonty naukowe dając studentom możliwość pogłębiania swojej wiedzy w obszarach, które ich interesują poza programem nauczania.
- Dają praktyczne doświadczenie, bowiem koła naukowe często angażują się w projekty praktyczne, co pozwala studentom zdobywać doświadczenie w rzeczywistych sytuacjach kiedy to mogą pracować nad projektami badawczymi, tworzyć aplikacje czy udział brać w konkursach, co wzbogaca ich umiejętności praktyczne.
- Tworzą sieć kontaktów – gdyż bycie częścią koła naukowego umożliwia studentom nawiązywanie kontaktów zarówno z innymi studentami, jak i z profesjonalistami z danej dziedziny, które mogą przyczynić się do przyszłej kariery zawodowej.
- Inspirują rozwój osobisty bowiem aktywność w kołach naukowych rozwija umiejętności zarządzania czasem, organizacji pracy. To także miejsce, gdzie można spotkać się z osobami o podobnych zainteresowaniach.
- Ponadto koła naukowe wspierają rozwój społeczności akademickiej pozytywnie wpływając na atmosferę na uczelni, tworząc środowisko, które sprzyja kreatywności, wymianie myśli i współpracy.
W projekcie zaprezentują się koła naukowe działające w ramach poszczególnych instytutów:
Instytut Studiów Społecznych
– Koło Naukowe MILITARNI – opiekun dr Joanna Stojer-Polańska
Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia
– Koło Naukowe Kierunku Pielęgniarstwo „Pielęgniarstwo w Nauce i Praktyce” – opiekunowie: mgr Krystyna Wolnik, dr Elżbieta Kania
– Koło Naukowe Wychowania Fizycznego – opiekun dr Andrzej Samołyk & mgr Magdalena Liszka
Instytut Architektury
– Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON – opiekun dr Gabriela Habrom-Rokosz
– Studenckie Koło Naukowe ARCHITEKTON – dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak, prof. Uczelni; dr inż arch. Jarosław Figaszewski
Instytut Neofilologii
– Studenckie Koło Naukowe ACRONYMUM – opiekun dr Jacek Molęda & Emilia Fręś
Instytut Studiów Edukacyjnych
– Koło Naukowe Pedagogów – opiekun dr Gabierial Kryk, asystent mgr Ewa Świerczek
– Koła Naukowego Pedagogiki Empirycznej – opiekun dr Ludmiła Nowacka, asystent dr Tomasz Szwed
Instytut Techniki
– Koło Naukowe AIR FORCE – opiekunowie – dr inż. Andrzej Kowolik, dr inż. Piotr Kalus
Organizując przedmiotowe seminarium chcemy podkreślić wagę studenckich kół naukowych to inwestycja w rozwój studentów, wzbogacenie środowiska akademickiego i stworzenie platformy do rozwoju zarówno naukowego, jak i osobistego.
Ponadto istotna będzie dalsza integracja naukowców, pochodzących z różnych środowisk naukowych, a także instytucji, firm i organizacji skupionych wokół problematyki związanej z promocją idei społeczeństwa obywatelskiego, gdzie rola nauka jest niezwykle istotna.
Podczas sesji plenarnej omówimy i podsumujemy zrealizowane w poprzednim – II. Seminarium cele – wręczając uczestnikom publikacje z ich artykułami naukowymi, które zamieszczone zostaną w kolejnych numerach czasopisma naukowego EUNOMIA.
Z wyrazami szacunku
Dr Paweł Strózik, prof. Uczelni, JM Rektor ANS w Raciborzu